Ewa Aszkiewicz “Kuchnia polska na słodko”

Autor: Ewa Aszkiewicz

Tytuł: Kuchnia polska na słodko

Liczba stron: 112 x 3

Liczba przepisów: około 300

Liczba zakładek “koniecznie zrobić!”: 21


kuchnia polska na słodko ewa aszkiewicz
To jedna z najbardziej wyróżniających się książek na mojej półce. A wszystko to ze względu na nietypowy format oraz sposób prezentacji przepisów. Zacznę od tego, że książka podzielona jest na trzy niezależne od siebie części. Poprzez niezależne, mam na myśli … jakby to powiedzieć. Chyba lepiej pokazać :)

Każda z części poświęcona jest innemu działowi: pierwsza to napoje, druga – ciasta, a trzecia – desery. Podział jak najbardziej sensowny.

Jeśli chodzi o budowę przepisów: po lewej stronie otwartego przepisu znajdziemy zdjęcie (do nich wrócę za chwilę) i listę składników. Po prawej sposób przygotowania – niestety pisany ciągiem przez co robi się mało przejrzysty, oraz małą tabelkę zawierającą informacje dotyczące liczby porcji, czasu przygotowania, a także określone w trzystopniowej skali: stopień trudności, kaloryczność i koszt. Przyznam, że ta skala trochę mnie zastanawia, bowiem koszt zwykłych naleśników z cukrem określony na 2 gwiazdki równa się tu z pełnym bakalii i rumu ciastem, a przecież koszt jest nieporównywalny. Podobne odczucia mam też do określania kaloryczności. Jedynie stopień trudności przygotowania potraw wydaje się być dość spójny.Zdjęcia… zdjęcia są. Są dość poprawne, schludne, ale też staromodne – przesadzone dekoracje deserów gdzie królują czapy z bitej śmietany i tarta czekolada, kolorowe tła, duże kontrasty – to wszystko co kojarzymy z książek kucharskich z lat 90-tych. Przedstawiony na fotografi poniżej torcik to moim zdaniem jedno z najładniejszych zdjęć w książce, ale poniżej załapała się jeszcze “śmietanowa czapa”. Osobiście nie lubię takich fotografii, ale doświadczenie nauczyło mnie, że znajdują one swoich zwolenników.Ponieważ mowa tu o kuchni polskiej, składniki zawarte w przepisach są bardzo popularne i łatwo dostępne. Nie będziemy mieć raczej problemu z ich przyrządzeniem. Same przepisy też są bardzo polskie. Jak ja to mówię “ciotkowate” – ale jest to akurat duży komplement :) To taki typ jedzenia, który serwują nam starszej daty ciocie na swoich imieninach – wszyscy kochamy te ciasta i desery :)

Osobiście nigdy nie sięgnęłabym po tą książkę ze względów praktycznych. Książka jest ogromnych rozmiarów. Co prawda kołowe “szycie” ułatwia korzystanie z książki w kuchni (nie trzeba niczym przytrzymywać otwartej strony), ale rozmiary oraz moim zdaniem całkowicie zbędny podział na trzy sprawia, że książka w moich oczach traci na atrakcyjności. Chętnie zobaczyłabym tę pozycję w trzech osobnych książeczkach lub w formie jednej, gdzie części ułożone są jedna za drugą, a nie jedna pod drugą :) Na pocieszenie, na końcu książki znalazłam przeliczniki wag ;)I choć mam zastrzeżenia do prezencji to podoba mi się proponowany tu zestaw dań – proste napoje, z którymi możemy eksperymentować w dowolnej porze dnia i “pucharkowe” desery to dziedziny, które w książkach kucharskich często są pomijane. Tutaj nadrobione jest to z nawiązką.

Nie jest to może pozycja, która byłaby na szczycie mojej listy polecanych, ale z pewnością bym jej z tej listy nie wykreśliła :)


publicat