S. Parle, E. Grazette “Wyprawy po przyprawy”

Autor: Stevie Parle i Emma Grazette

Tytuł: Wyprawy po przyprawy

Liczba stron: 302

Liczba przepisów: 100

Liczba zakładek “koniecznie zrobić!”: 18

Pewnie nikt nawet nie zauważył, ale ja mam wyrzuty sumienia, że w “Kartkach na czwartki” zrobiła się tak długa przerwa. Nie miałam jednak ostatnio serca do recenzowania książek. Dziś jednak obudziłam się z myślą, że najwyższa pora wrócić do co czwartkowego rytuału, zwłaszcza, że na mojej półce nie brakuje nowości :) Jedną z nich jest książka “Wyprawy po przyprawy”, którą dostałam w prezencie od Swiętego Mikołaja :)


wyprawy po przyprawy
 

Jeśli miałabym wymienić jeden zmysł kojarzący się mi z przyprawami, byłby to niewątpliwie zapach. Nie wiem kto wpadł na ten genialny pomysł, ale widocznie myślał podobnym tokiem do mojego, gdyż wnętrze książki… pachnie cynamonem! Już za samo to można ją pokochać! :)


wyprawy po przyprawy
 

Książka podzielona jest na 6 rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest innej przyprawie: chilli, gałka muszkatołowa, goździki, kmin rzymski, cynamon i czarny pieprz. Ten ostatni zdziwił mnie bardzo – w pierwszej chwili pomyślałam, że przecież z tak codzienną przyprawą nie da się wyczarować nic oryginalnego (zakładając oczywiście, że pieprz miałby grać w daniu główną rolę, bo taka też jest idea tej książki). Och, jak ja się myliłam! :) Przepisy w każdym rozdziale zaskakują i zachwycają, a oryginalne połączenia smakowe aż się proszą o wypróbowanie.


wyprawy po przyprawy
 

Książka wydana jest przepięknie! Twarda okładka, prześliczne fotografie do prawie każdego przepisu, wszystko czytelne, przejrzyste i spójne, a jednocześnie pełne egzotyki i magii. Pod względem wizualnym jestem tą książką absolutnie zachwycona :)


wyprawy po przyprawy
 

Pomimo wyraźne egzotycznego charakteru, o dziwo nie musimy się martwić o dostępność składników zawartych w przepisach. Większość z nich jest powszechnie dostępna w polskich sklepach. Co więcej sam sposób przygotowania potraw też zazwyczaj jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnego sprzętu itp.


wyprawy po przyprawy
 

Oprócz przepisów w książce znajdziemy dużo więcej dobroci :) Oprócz tego, że autorzy do każdego rozdziału dodają kilka ciekawych słów od siebie, książka pełna jest ciekawostek. Dowiecie się z niej m.in. jak używać, przechowywać i co leczyć przy pomocy przypraw, jak robić z nich mieszanki, jak wyglądają różne papryczki chilli i wyczytacie tu mnóstwo bardzo ciekawych porad.


wyprawy po przyprawy
 

Jakby tego było mało, książka stanowi też trochę fotograficzny album podróżniczy – fotografie są nie tylko piękne, ale też niezwykle interesujące!


wyprawy po przyprawy
 

Gdybym miała jednak czegoś się doczepić to muszę przyznać, że trochę mnie ta książka wkurza – ilekroć biorę ją w rękę, mam ochotę rzucić wszystko i wyjechać w egzotyczną podróż, a na to niestety póki co brakuje i czasu i pieniędzy ;)


wyprawy po przyprawy
 

Czy polecam? Jeśli czytaliście uważnie, nie muszę chyba już tego pisać ;) Biegnijcie do księgarni!

  • książka pachnąca cynamonem…… <3 cudo!

  • A ile takie cudo kosztuje? <3

    • gruszka

      Obecnie w Empiku jest przecena z 55 na 44 zł :)