warsztaty kuchni azjatyckiej Blue Dragon

Nieco ponad tydzień temu miałam okazję brać udział w warsztatach kuchni azjatyckiej organizowanych przez firmę Blue Dragon, o której wspominałam kilkukrotnie przy okazji ostatnich przepisów. Warsztaty odbywały się w Warszawskiej Akademii Kulinarnej i prowadził je sam Wilson Chung – szef kuchni specjalizujący się w azjatyckim jedzeniu.Tak nam się udało, że z Poznania jechała cała spora grupka blogerek. Z rana już wyjazdowi towarzyszyło sporo emocji – jedne zaspały, inne prawie się spóźniły, a całą grupą o mało nie wsiadłyśmy do złego pociągu ;) Na szczęście udało nam się dotrzeć prawie w komplecie – ja, Ada, Ewelina, Grażyna, Magda, Dorota i Gosia. Przezornie zadbałyśmy o to, by cały przedział był dla nas i by było w nim wesoło :) Grażyna zabrała ze sobą butelkę domowego wina, które umiliło nam czwartkowy poranek (tak pryska mit o grzecznych kurach domowych – piłyśmy w środku tygodnia, w miejscu publicznym i to przed 10 rano :D – nie wiem czy jest się czym chwalić, ale z pewnością będzie co wspominać).Dojechałyśmy na miejsce odrobinę spóźnione, dlatego początek warsztatów był dość chaotyczny. Całość wydarzenia podzielona była na trzy główne elementy. Podczas części pierwszej Wilson Chung przedstawił nam produkty z oferty Blue Dragon, tłumacząc “z czym to się je”, opowiadał o różnicach między poszczególnymi sosami i produktami, dodawał trochę ciekawostek – doskonała sprawa! Przyznam, że jeśli o kuchnię azjatycką chodzi, do tej pory poruszałam się po omacku i szerokim łukiem omijałam strasznie brzmiące dla mnie “sos rybny” czy “ocet ryżowy”, do których nie wiedziałam nawet jak się zabrać. Już wiem i będę eksperymentować :)W drugiej części Wilson Chung pokazał nam “jak on to robi”, czyli na naszych oczach ugotował kilka rzeczy. Ochotnicy z publiki oczywiście mogli do niego dołączyć i było podrzucanie ryżu, lepienie sushi i … wspólne jedzenie z jednego talerza (opcjonalnie miski lub deski) :). To zaspokoiło pierwszy głód, bo od wąchania wszystkich cudownych zapachów kiszki zaczęły marsza grać :) Potem mogliśmy sami zabrać się za gotowanie!

Rozdzieliliśmy się parami na przygotowanych stanowiskach (nie liczyłam, ale było ich chyba z 10). Każdy do przygotowania miał inne danie. Mi i Ewelinie w udziale przypadł pikantny makaron japoński. Robiłyśmy zgodnie z przepisem i wyszedł tak pikantny, że większość ludzi po pierwszym widelcu odmówiła ciągu dalszego w obawie przed wypaleniem kubeczków smakowych ;) Wyjątkiem była Dorota, której stopień pikantności nie przeszkadzał tak bardzo. Ja prawdopodobnie zrezygnowałabym z 80% chilli zawartego w potrawie i wtedy dla mnie byłoby akurat :)

Na szczęście na stole wylądowało też sporo innych pyszności – nie sposób wymienić wszystkich, ale na szczególną uwagę zasługują: steki z bakłażana z pastą miso i mięsne kuleczki z kurczaka z majonezem Satay. Gwarantuję Wam, że to tylko kwestia czasu, kiedy zrobię je we własnej kuchni :) A ten sos satay składający się głównie z majonezu i masła orzechowego (!) to istna bomba (nie, nie tylko kaloryczna :)).

Nie mogę nie dodać, że całemu wydarzeniu towarzyszyła ekipa telewizyjna (która przyznam trochę działała mi na nerwy bo notorycznie zasłaniali cały widok, przez co zdjęć mam niewiele i niestety trochę ciekawych rzeczy mnie ominęło – rozumiem, że chcieli mieć dobry materiał, ale szkoda, że kosztem uczestników warsztatów…). Niemniej, mam nadzieję, że materiał będzie na prawdę dobry, bo będziecie mogli zobaczyć go jutro w Dzień Dobry TVN!W międzyczasie było też dużo fotografowania, podjadania, wąchania, smakowania i… zwykłego jedzenia :) Było pysznie, sycąco… wspaniale!

Bawiłam się doskonale i niesamowicie ucieszył mnie prezent jaki dostaliśmy na zakończenie warsztatów – ogromny zestaw produktów, który dzielnie od tygodnia badam i testuję, o czym mieliście okazję się przekonać w kilku ostatnich przepisach.

Dziękuję organizatorom za przemiłe popołudnie i liczę, że będzie nam dane spotkać się ponownie w równie miłych okolicznościach :)Ps. Ci z Was, którzy wypatrzą mnie jutro w relacji w Dzień Dobry TVN niech koniecznie powiedzą mi jak wypadłam ;)