recenzja robota kuchennego Bosch MUM 54240

Gdy dobre parę lat temu zepsuł się mój pierwszy robot kuchenny Julia, postanowiłam, że na następny tego typu sprzęt odłożę odpowiednią sumę choćbym miała odkładać i parę lat, ale kupię taki “idealny”, wymarzony. A wymarzony robot miał spełniać następujące warunki:

– dobrze się prezentować na kuchennym blacie, jako że jest to sprzęt którego nie chowam i stanowi swego rodzaju element wystroju wnętrza

– podołać zagniataniu ciasta, ponieważ czynności tej szczerze nie znoszę

– mieć różnego rodzaju tarki i szatkownice, dzięki którym w końcu będzie mi się chciało robić placki ziemniaczane i mizerię

– być robotem z otwartą miską, do której można dodawać składniki podczas miksowania, bo mikser ręczny wkurza mnie niemiłosiernie

– dawać radę nie tylko z dużymi, ale też z bardzo małymi ilościami produktów np. przy ubijaniu jednego białka

– posiadać wszystkie końcówki i dodatki których potrzebuję, ale też… nie posiadać tych, których nie potrzebuję!

Długo szukałam, przeglądałam oferty chyba wszystkich możliwych firm i ciągle coś było nie tak. W końcu około rok temu wpadłam na roboty Bosch z serii MUM. To już był pierwszy krok. W serii jest jednak kilka różnych robotów i nim podjęłam decyzję który z nich kupię minęło kilka ładnych miesięcy :) Decyzja nie była łatwa, bowiem musiałam się zdecydować czy trochę ładniejszy wygląd jest wart większej inwestycji, czy opłaca się płacić kilkadziesiąt (a nawet -set) złotych więcej za jedną, dwie przystawki więcej itd. i-te-de, i-te-pe.

W końcu wybrałam, zapłaciłam i w moje ręce trafił robot Bosch MUM 54240. W tym miejscu zaznaczę od razu, że nie jest to wpis sponsorowany (niestety firma Bosch nie chciała podarować mi robota w prezencie ;)), a recenzja ta powstała tylko i wyłącznie by podzielić się swoimi wrażeniami z użytkowania tejże machiny :)


bosch4
Zacznę od części ogólno-wizualnej, choć wątek ten będę rozwijać w dalszej części recenzji. Mój srebrno-biały robocik prezentuje się bardzo ładnie. Plastik z którego jest wykonany, jest materiałem wysokiej jakości. Samo wykonanie bryły robota również nie budzi zastrzeżeń. Jedynym elementem, który zdaje się nie pasować do całości jest srebrny, błyszczący przycisk, odpowiedzialny za operowanie ramieniem robota. Przycisk ten ze względu na materiał z jakiego jest wykonany bardzo szybko się brudzi i w przeciwieństwie do reszty maszyny, nie wystarczy go przetrzeć by był czysty – trzeba go porządnie wypucować i wypolerować, a już przy następnym użyciu ponownie zostają na nim odciski palców i smugi. A jest to przecież najczęściej dotykana część robota!


bosch1
Podstawowym dodatkiem robota jest duża stalowa miska o pojemności 3,9 l. Miska jest odpowiednio wyprofilowana i dopasowana do końcówek miksera, dzięki czemu spełnia warunek dotyczący radzenia sobie z niewielkimi ilościami produktów. Co więcej, jest łatwa w czyszczeniu, nic do niej nie przywiera, a matowa stal z jakiej jest wykonana wygląda bardzo ładnie – nawet jeśli nie wytrzemy jej do sucha po myciu, nie ma na niej śladu zaschniętych kropli wody.


bosch10
W tym ustawieniu robota korzystać możemy z trzech przystawek: haka do zagniatania ciasta, końcówki do mieszania i trzepaczki do ubijania. Oczywiście korzystałam już ze wszystkich trzech, ponieważ są to dla mnie podstawowe narzędzia w kuchni. Wszystkie trzy końcówki zakłada i demontuje się w prosty sposób, choć końcówka z hakiem wyposażona jest w dodatkową osłonkę (by ciasto nie dotykało maszyny), którą trzeba zamontować osobno. Trzepaczka radzi sobie doskonale, podobnie końcówka do mieszania. Nie do końca zadowolona byłam z haka do zagniatania ciasta – podczas zagniatania wielokrotnie musiałam zbierać ciasto ze ścianek miski. Pomijając jednak ten mankament ciasto wyrobione jest bardzo dobrze, a robot daje sobie radę nawet z ciastem twardym i trudnym do wyrobienia.


bosch8
Miska przydatna jest także w przypadku używania przystawki do tarcia i szatkowania. Po założeniu tejże, robot znacznie zwiększa swoje rozmiary. W podstawowej wersji robota do dyspozycji mamy trzy tarcze: pierwsza przeznaczona do szatkowania (2 grubości plastrów), druga – z  bardzo (!) grubymi oczkami i bardzo (!) drobnymi oczkami i trzecia – z oczkami które ja nazwałabym drobnymi, ale w porównaniu z poprzednią tarką można powiedzieć że są średnie. Te bardzo grube oczka początkowo wydały mi się sporą przesadą, ale zauważyłam, że okazują się przydatne – korzystałam z nich robiąc rybę po grecku, sosy z warzywami itp. Do wersji podstawowej można dokupić jeszcze cztery inne tarcze: do tarcia ziemniaków, do frytek, tarczę do cięcia na średnie plasterki i średnie wiórki oraz tarczę do warzyw kuchni azjatyckiej. Z pewnością w dalszej przyszłości dokupię tarczę do frytek, a być może później także tę do azjatyckich dań.


bosch11
Tarcze, podobnie jak miska wykonane są ze stali nierdzewnej, niestety w przeciwieństwie do miski – z błyszczącej, nie matowej. Sami przyznacie, że polerowanie tarki jest zajęciem raczej nieprzyjemnym, dlatego trzeba się pogodzić ze śladami wody, smugami i zaciekami…


bosch12
Jeśli chodzi o korzystanie z przystawki do tarcia i szatkowania to montaż jest bardzo prosty i nie sprawia żadnych problemów. Dzięki zamontowanemu wewnątrz przystawi “śmigiełku” warzywa są automatycznie zgarniane do miski. Mam jednak zastrzeżenie co do wysokości na jakiej zamontowane są tarcze: są one dość nisko, przez co wkładając warzywa przez otwór wlotowy, gdy zostaje już końcówka długości około 0,5 cm zostaje ona “wkręcona” i nie jest dalej tarta tylko obraca się razem z tarczą. Żeby ją zetrzeć musielibyśmy przycisnąć tę końcówkę kolejnym warzywem, ale jest to raczej zajęcie “dla głupiego”.


bosch9
Kolejną możliwością w tym ustawieniu robota jest zamontowanie przystawki do wyciskania cytrusów. Przyznam jednak, że dotąd jeszcze z niej nie korzystałam…


bosch6
Zmieniając ustawienie ramienia robota do pionu, możemy zamontować na nim kielich blendera o pojemności 1,25 l. Blender doskonale zdaje egzamin! Radzi sobie z każdego rodzaju smoothie, zupą-kremem, pesto i, co cieszy mnie najbardziej, zawsze wychodzi mi w nim majonez! Ta ostatnia rzecz nie jest wcale tak oczywista, bowiem miałam już kilka różnych blenderów i były takie, w których wychodził zawsze, takie, w których nie wychodził nigdy i takie, w których wiele zależało od szczęścia :) W tym wychodzi zawsze. Być może swoją zasługę w tym ma specjalne zamknięcie kielicha blendera – w wieczko wpuszczony jest mały lejek, który pozwala dozować wlewany olej.


bosch5
Do części z blenderem mam jednak dwa zastrzeżenia: mniejsze – na plastiku z którego wykonany jest blender, podobnie jak na tarczach widać niestety wszystkie zacieki i zaschnięte krople wody po myciu; większe – po zamontowaniu blendera cała maszyna robota rozrasta się do niesamowitych rozmiarów, przez co wlew do kielicha znajduje się na linii mojego wzroku.


bosch7
Ostatnim z elementów w podstawowej wersji robota jest maszynka do mięsa. Montaż maszynki wymaga jednak już trochę większej uwagi – nie jest trudny, ale nie jest też tak zupełnie intuicyjny jak w przypadku pozostałych elementów. Maszynkę montujemy w tym samym ustawieniu co blender, ale… z tyłu maszyny. To moim zdaniem drobny minus, ponieważ wymaga to przemieszczania robota. Plusem maszynki do mięsa jest spory, plastikowy podajnik oraz doskonale dopasowany popychacz (sięga niemal do samej maszyny mielącej). I oczywiście maszynka mieli doskonale zarówno mięso jak i wszelkie farsze :)

To tyle, jeśli chodzi o elementy. Do tego modelu dokupić można także (oprócz wspomnianych wcześniej tarcz) kształtkę do ciastek, nasadkę do mielenia (orzechów, czekolady, bułki tartej), wyciskarkę do owoców i warzyw (do przygotowania marmolad i soków) oraz sitka do maszynki do mięsa o różnej wielkości otworach, a także nowość – przystawkę cubecutter do krojenia warzyw w równiutką kostkę.


bosch2
Teraz jeszcze dodatkowe dwa zdania o użyciu robota.

Bosch MUM jest dość prostym w obsłudze sprzętem. I chwała bogu, bo instrukcję ma słabą. Po pierwsze nie ma w niej instrukcji montowania maszynki do mięsa, a jak pisałam wcześniej – jest to najmniej intuicyjna część w całym robocie. Tak na prawdę poza przekładaniem kolejnych przystawek, obsługa robota ogranicza się do jednego pokrętła – 7 stopniowej regulacji prędkości.

Poszczególne części maszyny można myć w zmywarce, choć osobiście wolę jednak tego nie robić – u mnie bez znaczenia jest czy myję je w zmywarce czy ręcznie – w przypadku tarcz do rozdrabniacza i kielicha blendera, muszę te elementy dokładnie wypolerować, by nie było zacieków. Pierwsze kilka razy mi się chciało, potem już odpuściłam i (niestety) musiałam przyzwyczaić się do śladów po myciu. Po pierwszym użyciu rozdrabniacza do tarcia marchewki przestraszyły mnie czerwone plamy, jakie pozostały na plastikowych częściach. Na szczęście producent ostrzega przed ich wystąpieniem i zdradza jak sobie z nimi łatwo poradzić.

Przeżyłam chwilę grozy, gdy w pewnym momencie maszyna nie chciała odpalić. Trzeba bowiem pamiętać, by montując poszczególne elementy, włożyć zaślepki w pozostałe miejsca – ja oczywiście o tym nie pamiętałam. Jest to jednak tylko i wyłącznie dowód na moją głupotę, bo ze strony producenta jest to doskonałe zabezpieczenie przed takimi ciamajdami jak ja :)

Do robota producent dołącza etui na tarcze i końcówki miksera. Doceniam gest, jednak absolutnie nie jest to ani praktyczne ani estetyczne rozwiązanie. Znacznie bardziej cieszyłabym się, gdyby do robota dołączony był stojak na dodatkowe elementy, jak to miało miejsce w starszych modelach. Etui jest niezbyt ciekawe wizualnie, a wrzucając do niego końcówki do miksera, mam wrażenie, że leżą one w zupełnym nieładzie. Wszystkie elementy robota zajmują dużo miejsca, a niestety nie są skonstruowane w żaden kompatybilny sposób, pozwalający na składowanie ich metodą “matrioszki”. Na same dodatki trzeba więc przeznaczyć sporo miejsca w szafce kuchennej.


bosch13
Podsumowując – pod kątem roboczym i wydajnościowym robot jest moim zdaniem doskonały. Daje sobie radę ze wszystkimi zadaniami jakie przed nim stawiam. Moje zastrzeżenia dotyczą wyłącznie kwestii przechowywania oraz dbania o sprzęt. Myślę, że tych parę drobiazgów można by dopracować.

Czy jednak jestem zadowolona ze sprzętu? Tak! Czy poleciłabym go Wam? Tak! Jak oceniam go według kryterium cena/jakość? Bardzo dobrze. W tej cenie (płaciłam za niego około 800 zł) nie dostałabym równie dobrego i tak bogatego w przystawki sprzętu. Jeśli więc jesteście na etapie poszukiwania nowego robota kuchennego, z pewnością warto wziąć pod uwagę ten właśnie model.

Testowała gruszka z fartuszka :)

 • Fio

  Dzięki za tą recenzję! Rozmarzyłam się… Może kiedyś uda mi się takie cudo zakupić…

 • Jestem szczęśliwą posiadaczką tego cacka. Warto było wydać te kilka zł więcej :) Brakuje mi tylko drugiej misy (oj bardzo!), choć pożyczam ją od mamy, bo też kupiła ten model.

 • Paula

  A jak z ucieraniem masła ?

  • gruszka

   Z większą ilością daje radę bez problemu. Mniejszą niestety rozciera po ściankach miski i trzeba co jakiś czas zagarnąć, zeskrobać i zrzucić z powrotem na środek.

   • Rafal_G

    Dzięki Twojej recenzji wybrałem MUM54251 spisuje się rewelacyjnie. Otrzymujemy w sumie pełne wyposażenie w stosunku do MUM57860 bez 2 tarcz do warzyw i owoców, brak automatycznie zwijanego kabla i plastikową obudowę ale za to zyskując na moment, w którym piszę ok. 400zł, za które można dokupić akcesoria.
    Co do ucierania masła, kremów itp. W najwyższym modelu MUM57860 dostajemy mieszadło z gumką, która ociera się o misę. Zaryzykowałem kupując MUM54251 ze zwykłym mieszadłem i dokupiłem mieszadło z gumą i rewelacja, rozciera się lepiej jak ręcznie w makutrze. Gdyby ktoś szukał w przyszłości to nr części to 00659889 (podaje bo ciężko to znaleźć).

    • gruszka

     O widzisz, dobrze że piszesz. Ostatnio pytałam w serwisie o wszystkie dostępne akcesoria pasujące do tego modelu i o tym mieszadle nikt mi nie powiedział, a przydałoby się!

    • Adzia

     Rafal_G sprawdzałeś czy na pewno pasuje to mieszadło z gumką, bo podają, ze nie pasuje do tego urządzenia które wymieniłeś, a też chcę zakupić ten model albo taki jak koleżanka zrecezjonowała. Jeszcze sie wacham, bo nie jestem przekonana do tej tarczy do cięcia w kostkę, bo jednak duże wychodzą.

     • Rafal_G

      A gdzie tak podają ? Pytam bo dziwi mnie polityka Bosch’a. Na ich stronie jakieś 2 miesiące temu w moim modelu w akcesoriach można było znaleźć większość produktów dostępnych obecnie w najwyższym modelu, takich jak: misa ze stali, przystawka do mielenia orzechów, tarcze itd. Jakieś 2-3 tygodnie temu zauważyłem wykreślone te akcesoria, a w ostatnich dniach zniknęły. To jak to jest wcześniej pasowały, a teraz nie ? Strona jest mało przejrzysta bo jak porównasz roboty z serii MUM 5 to prawie nie widać by w ogóle się różniły poza kolorami i ilością akcesoriów. Mieszadło pasuje i idealnie rozciera. Środkowa boczna część gumki nie styka się z misą na 0mm, tylko skrajne boczne części ocierają jak i spodnia częśc mieszadła ociera dno miski i idealnie zagarnia produkty sypkie, które dostaną się na spód (np. cukier). Skoro misy są te same we wszystkich MUM5, to efekt musi być ten sam w najwyższym modelu również. Nie ma co porównywać z drucianym odpowiednikiem, który wedle mnie nie radzi sobie w rozcieraniu (albo ja za szybko się poddałem).

      Przepraszam za jakość, ale robiłem to w biegu telefonem i średnio miałem czas by zrobić to lepiej. Zdjęcia mieszadeł i ich końcówek:
      http://imageshack.com/a/img690/6741/r6hw.jpg
      http://imageshack.com/a/img17/2913/qo0k.jpg
      A tu filmik jak to działa na sucho.
      http://youtu.be/TUxG9SXvQ-4
      Jak będę kręcił krem, itp. to postaram się zrobić lepszy filmik jak to działa w praktyce.
      Co do cięcia w kostkę jeszcze nie używałem, ale patrząc na forme to tak, kawałki będą dość grube 8x8mm.

     • gruszka

      Rafał ja o dostępność końcówek pasujących do tego modelu pytałam w oficjalnym serwisie i niestety o tym mieszadle nikt mi nie powiedział :(

     • Adzia

      Dzięki za odpowiedź, zdjecia i filmik.

    • Kamila

     Jestem posiadaczką też MUM54251. Jestem zainteresowana zakupem tej profesjonalnej
     koncowki silikonwej. Gdzie to mozna kupic i czy na pewno pasuje do tego modelu?
     Kupilam tarcze do warzyw w paski (sposob azjatycki) i nie wiem jak jej uzywac. probowalam z
     marchewka, za twarda. Moze cos nie tak robie?
     Uzywam robota od paru dni, dzis wyprobowalam maszynke do miesa – jest ok; troche malo miejsca na
     miske, musi byuc plaska, zrobilam pasztet. Ciasto na piernik – bez problemu.
     Prosze o info z tą koncowka , czy pasuje do mojego modelu?

     • Rafal_G

      Gdzie kupić? W poniższym linku znajdziesz jeden sklep w PL oraz kilka w EU. Można też dostać na eBay.
      http://lmgtfy.com/?q=00659889
      Ja kupiłem tu: http://north.pl/karta/hak—mieszak-ugniatajacy-do-robota-kuchennego-00659889,704-TH-3864.html
      Tu filmik jak radzi sobie z masłem roślinnym.
      http://youtu.be/TJe5Lt7OzAU
      Czy pasuje? Tak, pasuje (zapewne pasuje do wszystkich MUM 5xxxx, bo wymiary robotów jak i misy są te same, ale głowy nie dam).
      Na razie używałem wszystkie typy mieszadeł (robiłem placki drożdżowe, serniki, ciasta z kremem itd.) Z przystawek użyłem kilka razy Blendera.
      Reszta czeka na wypróbowanie, wszystko przez nawyki braku takiej machiny wcześniej :)

     • Zofia

      ad Tarka azjatycka …
      Witam, używam MUM od prawie 20 lat :-)Mam już trzy a jeden to nawet pamięta tamte czasy . Najczęściej używam właśnie tarki juliene – czyli “azjatyckiej”: Tarcza działa świetnie – “zużyłam” już kilka w ciągu tych lat i zapewniam ,ze działają wspaniale . . Pierwszą podstawową rzecz to sprawdź czy tarka nie jest założona “do góry nogami Jest tak skonstruowana że można ja założyć i tak i tak i będzie działać . . Pozioma długa krawędź tnąca w prawidłowej pozycji powinna być u góry ponad małymi tnącymi pionowymi ostrzami. Dla upewnienia warto sprawdzić czy tarcza ma powierzchni oznakowanie literowe na górnej powierzchni. Wtedy będzie dobrze. W wielu modelach których używałam ta tarcza zawsze działała ok i jest to jedna z najlepszych tarcz. Niestety ulega uszkodzeniu (przy obwodzie w miejscy mocowania długiego ostrza) warto więc kupić zapasowe dopóki jest w sprzedaży nasza seria . Tnę nią wszystko surowe buraki , marchew, seler , kalarepkę , dynię i co tam jeszcze z twardych warzyw – do sałatek i surówek. Kapustę na sałatkę Coleslaw też – optymalne cięcie. . Nigdy nie miałam kłopotów – no chyba że założyłam w pośpiechu do góry nogami . tarcza “lubi” pracować na wyższych obrotach … Pozdrawiam
      Zofia

    • Jagienka

     Dzięki Rafał. Właśnie przymierzam się do kupienia “muminka” i zastanawiałam się pomiędzy MUM57860, a MUM54251. Ten drugi ma cubecutter na którym mi zależało i jest tańszy. Stanie na MUM54251. Za tę różnicę dokupię sobie polecone przez ciebie mieszadło i tarcze do frytek, ziemniaków i kuchni azjatyckiej, oraz dodatkowe sitka i nakładkę do ciastek. Z czasem oczywiście dokupię inne tarcze i przystawki.

    • Ax!

     Kostkarka w MUM54251 to model MUZ5CC1 8x8mm, jest rowniez model MUZ5CC2 8x8mm i 13x13mm. Warto zatem rozszerzyc ten pierwszy model i dokupic w serwisie fabrycznym Boscha dzwoniac na infolinie 801191534 tylko sama kratke 13×13 nr.00633442 za 22pln !! i popychacz nr.00633441 za 2pln !!. Mieszadlo silikonowe nr.00659889 z MUM57860 kosztuje w serwisie fabrycznym 109pln. Mozna zamowic na wysylke, jak rowniez odebrac w poszczegolnych serwisach Boscha AGD na terenie kraju.

 • Asia

  właśnie jestem na kupnie. czy blender przeżyje kruszenie lodu np w smoothie? niby widziałam jakieś zdjęcie tego blendera z kostkami lodu w środku, ale zdjęcie to jedno, a rzeczywistość wiadomo ;)

  • gruszka

   Asiu prawdę mówiąc nie próbowałam jeszcze kruszyć lodu w blenderze, ale wydaje mi się, że dałby radę. Dotąd świetnie radził sobie ze wszystkimi wyzwaniami jakie przed nim stawiałam. Głowy jednak sobie uciąć nie dam.

   • Asia

    dziękuję za szybką odpowiedź :) znalazłam pdf z instrukcją do niego i piszą, że można :) chyba jeszcze dziś go zamówię!

 • frezja

  dzięki za wyczerpującą recenzję. Właśnie dziś zamówiłam- znalazłam z przesyłką za780zł. szkoda, że to piątek więc dodatkowe czekanie- a ja bardzo niecierpliwa jestem. Już widzę drożdżówki , chlebek…

 • frezja

  No więc jestem po pierwszych testach.
  Drożdżówki z 1kg mąki wyśmienite. Koktajle truskowkowe, bananowe zmiksowane na idealny krem. Placki ziemniaczane na drobnych wiórkach owszem fajnie się tarło ale konieczne jest dokupienie tarczy, bo to nie jest moja bajka. Nie wiem dlaczego producent dołączył 2 tarcze do tarcia na wiórki w trzech rozmiarach a nie dał najbardziej niezbędnej do tarcia ziemniaków.
  Sok z pomarańczy też wyciśnięty do ostatniej kropli.
  Miałam różne roboty ale ten wydaje mi się doskonały. Montaż różnych dostawek bezproblemowy- trzeba tylko dostrzec trójkąciki na obudowie i wiadomo gdzie co przykładać. Instrukcja obsługi taka sobie ale fajna płyta z przepisami i sugestią jakie mieszadła czy przystawki zastosować.
  Mimo 900W mocy wcale nie jest to duży sprzęt. W mojej maleńkiej kuchni prezentuje się doskonale.
  To był bardzo dobry wybór

 • Gosiaka

  Witam,
  od roku posiadam podobny a konkretnie MUM52131 jestem mega zadowolona, ale tak samo jak Ty dostrzegam kilka wad, a największa jak dla mnie jest to że te skrzydełka popychające przy tarczach są bardzo delikatne i boje się je uszkodzić przy wyjmowaniu z szafki (wszystkie elementy zajmują bardzo dużo miejsca). Jeśli chodzi o kruszenie lodu to spróbowałam i działa.
  Pozdrawiam

 • Gosiaka

  zapomniałabym, jeszcze jeden plus o którym nie wspomniałaś(nie wiem czy Twój robot to posiada, ale podejrzewam, że tak) to funkcja parkowania, czyli kiedy wyłączamy mieszadła. ustawia się do takiej pozycji żeby można było swobodnie wyciągnąć ramię z miski. Moja teściowa nie ma tego w swoim robocie kuchennym i zawsze się śmieję jak próbuje nacelować żeby wyciągnąć ramię z miski :D

 • agnieszka

  zachęcona pozytywnymi opiniami kupiłam ten robocik. MUM 54240. Na pierwszy ogień poszedł mikser. Zrobiłam lody – super! Potem ciasto biszkoptowe, pycha. Postanowiłam zrobić pizzę. Najpierw miałam problem z włożeniem haka. Potem przy wyrabianiu ciasta całe ramię strasznie trzeszczało, bałam się, że zaraz się połamie. Ciasto wyszło twarde :( Zrobiłam jeszcze raz. To samo. Boję się, ze przy wyrabianiu ciasta hakiem ramię w końcu się połamie, tak strasznie trzeszczy i rusza się. Czy ktoś też zaobserwował takie rzeczy?

  • gruszka

   Rzeczywiście mi także robot nieco się giba przy twardszych ciastach. Zakładam jednak, że ramie nie ma prawa się połamać przy tak banalnej czynności – czy słusznie, to czas pokaże :/

   Póki co jednak mój robot miał inna awarię – pękło śmigiełko do maszynki do mięsa. Mogłam użerać się z reklamacją albo kupić nowe za 20 zł. Wybrałam opcję drugą, bo szkoda mi było zachodu, ale jeśli sytuacja się powtórzy, na pewno będę składać reklamację…

 • Asia

  agnieszko, mnie też tak trzeszczy przy cieście do pierogów :( nic twardszego nie próbowałam nawet wyrabiać, a ciasto po wstępnym zmieszaniu wyrabiam ręcznie, bo się boję…

 • agnieszka

  dzięki, już myślałam, że trafiłam na zły egzemplarz, bo tyle jest pozytywnych opinii. Wcześniej robiłam ciasto do pizzy czy na pierogi w automacie do chleba. Zawsze miałam cudownie miękkie i aksamitne ciasto, pięknie wyrobione. A tutaj ciasto twarde i niezbyt dobrze wyrobione…chyba do ciasta drożdżowego muszę wyciągnąć znów automat..
  pozdrowienia

 • frezja

  Ja najczęściej robię chleb razowy na zakwasie- ramię rusza się ale nic złego się nie dzieje.

 • Ja też jestem na kupnie tego modelu. W związku z czym mam małe pytanie – czy ten blender podoła masłu orzechowemu? Mój mąż je uwielbia, a ostatni (służący wiernie) robot właśnie mi się przy tym odmówił posłuszeństwa…
  Pozdrawiam!

  • gruszka

   Ojej, prawdę mówiąc masła w nim jeszcze nie robiłam, więc nie wiem. Ale wydaje mi się, że powinien dać radę, póki co radził sobie ze wszystkimi wyzwaniami jakie przed nim stawiałam :)

 • Iza

  Ja mam pytanie odnośnie wytrzymałości tego robota. Jaki Ci się on wydaje, słaby jest ten plastik? Stoję przed wyborem, zastanawiam się pomiędzy MUM5 i MUM8. MUM5 odrobinę tańszy, jednakże ma więcej przystawek, ale boję się o jego wykonanie.

  • gruszka

   Izo jeśli o plastik chodzi to wydaje mi się on bardzo wytrzymały :) A jak będzie z wewnętrznym mechanizmem, czas pokaże…

 • Iza

  Dzięki ogromne :) Tak się waham, bo znalazłam na allegro Mum 86a1 za 1150zł. Ale Mum5 wydaje mi się ładniejszy ;) I biję się z myślami :)

 • zuza

  jak robić sernik bez wcześniejszego mielenia

 • magda

  robot naprawdę fajny mam go 3 lata, po dwóch latach pękła mi plastikowa nasadka, która znajduje się w środku rozdrabniacza, nie mam pojęcia gdzie kupić ten malutki plastik, bez tej części robot nie rozdrabnia prawidłowo zacina się przy wkładaniu kawałków warzyw do rozdrobnienia
  proszę o pomoc bo robot naprawdę przydatny

  • gruszka

   magda skontaktuj się z Boschem, wskażą Ci najbliższy autoryzowany punkt, gdzie będziesz mogła zamówić i odebrać tę część. Ja w ten sposób kupowałam śmigiełko do maszynki do mięsa.

  • Joanna

   Ja mam robota od ponad roku i pękła mi ta sama część przy wiórkowaniu surowych buraczków. W pewnym momencie skrzydełka znajdujące się pod tarczą nie nadążyły z przesuwaniem startych buraków do misy i coś pękło. Posklejałam, naprawiłam, ale wczoraj przy surowych ziemniakach sytuacja się powtórzyła i już nie ma co sklejać, trzeba kupić zepsuty element, lub całą pokrywę.
   Rada dla wszystkich : nie przyciskać mocno ścieranych warzyw, zwłaszcza surowych.

 • Kasia

  Witam,
  Jestem szczęśliwą posiadaczką robota Boscha od kilku lat (naturalnie starszego modelu) ale jestem z niego bardzo zadowolona. Fajne też jest to że można go rozbudowywać, ja dokupiłam przystawkę do mielenia ziaren jest super zwłaszcza jak często piecze się makowce. Jeden dla mnie mankament to ceny dodatkowych elementów.

 • Marcin

  Jak się sprawuję wyciskarka do soków, bo mam osobną i nie wiem czy komuś jej nie oferować, zanim kupię MUM’a, czym różnią się poszczególne modele?

  • gruszka

   Prawdę mówiać z wyciskarki nie korzystam zbyt często. Na te kilka razy które użyłam, byłam zadowolona – mechanizm działania jest klasyczny (cytrynę czy pomarańczko trzeba ręcznie docisnąć), sitko dość gęste, więc nie przepuszcza pestek i farfocli, “zasilana” jest głównym napędem, więc regulacja prędkości jest taka jak w przypadku innych przystawek. Nie mam się do czego przyczepić :)

 • Marcin

  To jeszcze jedno pytanie, jakie są dostępne przystawki do niego np:
  – do lodów ?
  – do makaronu ?

  Coś jeszcze ciekawego?

  • gruszka

   Dokładną informację znajdziesz na stronie boscha. Ja czaję się żeby kupić “cube cutter” czyli przystawkę do krojenia w kostkę i tarczę do frytek oraz drugą do sera :) Wiem też na pewno, że jest wyciskarka do owoców (taka wkładana do maszynki do mięsa), tarcza do ziemniaków, młynek do mielenia ziaren i chyba maszynka do lodów. O maszynce do makaronu nic mi nie wiadomo niestety.

  • Jagienka

   Z tego co wiem to do lodów tak, do makaronu niestety nie. Daję link z akcesoriami do robotów mum. Wyszczególnione jakie przystawki do jakich modeli (mum4, mum5, mum8) http://www.bosch-home.pl/Files/Bosch/Pl/pl/AdditionalFiles/bosch_akcesoria_mum.pdf

 • Witaj,
  Twoja recenzja tak na mnie podziałała, że dziś mój MUM jest już w domu;p na te pare chwil które miałam, żeby się “z nim” pobawić martwi mnie jedna rzecz, ale być może to normalne, dlatego chcialam zapytać czy tylko u mnie tak się dzieje. Mianowicie, końcówka do ubijania piany z białek dosyć mocno ociera się o brzeg misy (ten tak jakby najbliżej naszego brzucha;p) tak, że zostawia na misie rysy. Niby nic, ale mimo wszystko trochę to irytujące, że nowa misa a już mi się porysowała :):) Proszę Ciebie jako autorkę recenzji, ale też innych posiadaczy o jakieś informację, czy u Was też się tak działo na początku? może to się jakoś wyrobi z czasem? pozdrawiam Dzola.

  • gruszka

   Dzola u mnie nic takiego się nie dzieje :( Obawiam się, że może to być jakaś wada robota np. źle wyregulowany uchwyt mieszadła…

 • hmm no ale myślisz że coś z tym robić? reklamować czy coś?

  • gruszka

   Ja bym się skontaktowała z BOK-iem i opisała sytuację. Może oni będą potrafili coś doradzić.

   • hm, dzwoniłam dzisiaj, i kobieta powiedziała że faktycznie musi to być jakiś problem z ta ubijaczką, że źle wygięta czy coś, ogólnie że mam się zastanowić zy nie przynieść im tego do serwisu;)

 • Agnieszka

  witam
  do robota kuchennego z rodziny mum przymierzałam sie dość długo,Od stycznia 2014r powiedziałam koniec przekładania i szperania wiecznie w internecie czytajac opinie i recenzje.Dzieki temu znalazłam sie na tej stronie:) po przeczytaniu opinii chciałaby podziekować panu Rafałowi_G dzieki opinii o końcówce ucierajacej zakupiłam mum 56z40 która do niego pasuje idealnie,ucieranie jest szybsze i nie musze wydłubywać masła ze srodka mieszadła.Mieszadło pasuje do wszystkich mum 5.
  Mój mum miał wade mieszadło do ubijania piany z białek ocierało sie o mise na wysokosci brzucha mojego,ktos o tym wspominał wyżej w komentarzu.miałam wybór albo odesłac im robot albo kombinowac,problem został wyeliminowany zakupiona 2ga misa stal nierdzewna okazała sie ideałem,biała ubijaja sie bez ocierania koncówki o mise,
  Po zmierzeniu miara misy która dali wraz z robotem,a misy zakupionej okazało sie,ze misa dołaczona do robota jest o 1cm węższa w środku od tej drugiej,czego efektem było ocieranie sie mieszadła.Pozatym była mniej stabilna,druga misa ani nie drgnie.
  Dzieki tej recenzji i opinii pod dnia udało mi sie wprowadzić muma do domu:)
  recenzentka bardzo sie postarała…dziekuje!
  Pozdrawiam.

  • gruszka

   Agnieszko miło mi bardzo, że doceniłaś moją pracę :) Mam nadzieję, że robot będzie Ci dobrze służył :)

   • Agnieszka

    Mam równeiż taka nadzieję,że bedzie nam dobrze słuzył jak narazie spisuje sie wyśmienicie i nie podejżewałam siebie o zdolności cukiernicze jakiekolwiek,dzieki niemu potrafie robić rzeczy,których wczesniej mi sie nie chiało robić lub poprostu wydawały mi sie za trudne.Pozdrawiam

    ps.przepraszam za błedy we wcześniejszym komentarzu,tak to czasem bywa jak człowiek po nocy chce coś napisać:)

 • Tomek

  Bardzo fajna recenzje (strasznie trudno w sieci trafić na takie szerokie podsumowanie)! Przy okazji pytanie. Oglądając na youtube pracę tego robota przy ugniataniu “ciężkiego” ciasta widziałem, że pod koniec ugniatania (gdy ciasto jest już zbite) robot zaczyna bardzo się wyginać (w okolicach przegubu). Może to tylko takie wrażenie z filmu, ale czy w rzeczywistości też tak to wygląda przy cięższych pracach? Bo biorąc pod uwagę to, że obudowa jest plastikowa, chyba nie byłoby to argumentem za długowiecznością robota? Konstrukcja napedu planetarnego bardzo poprawia sposób mieszania, ale z drugiej strony powoduje powstawanie niesymetrycznych sił, które chcą robota złamać. Pod tym względem prostsze roboty osiowe były chyba jednak nieco stabilniejsze… Video jest tu:

  http://www.youtube.com/watch?v=mAn7VHQjF5Y

  (vide 9 minuta filmu)

  • gruszka

   No niestety, robot faktycznie cały “chodzi” podczas zagniatania twardych ciast, ale jak dotąd nie stanowiło to problemu i póki co “żyje” :) Mam nadzieję, że tak pozostanie.

 • Bart007

  Na wyposażeniu nie widzę podstawowego moim zdaniem elementu – noża do siekania. (takie smiglo z ostrzału) Czy rzeczywiście go nie ma nawet w dodatkach ?

  • gruszka

   Takiego noża nie ma, bo nie ma go też jak w takim robocie zamontować. W zależności co chce się posiekać, można użyć albo blendera kielichowego albo dołączonych tarcz z ostrzami (można dokupić także inne niż te z podstawowego zestawu).

  • Jagienka

   Mikser dostępny jako dodatkowy element. http://www.bosch-home.pl/store/product/Mikser/00572476. Zapewne w internecie można znaleźć taniej.

 • Jagienka

  Gruszko, mam jeszcze pytanie. Jak ten robot radzi sobie np z ubiciem jednego białka?

  • gruszka

   Jagienko daje radę :)

 • Ewelin

  Witam
  Co Waszym zdaniem będzie lepsze; kupienie 54240 i dokupienie do niego przystawki do krojenia w kostkę, czy od razu kupić model z tą przystawką 54241? Cenowo to wyjdzie jedynie jakieś 15 zł różnicy, ale wydaje mi się , że kupując oddzielnie zyskuję jeden element (tę białą przystawkę do mocowania tarcz trących). Wydaje mi się też, że ona w pewnych sytuacjach może być wygodniejsza niż ta przezroczysta, bo jest mniejsza.
  Czy oba modele mają zwijany przewód?

  Dziękuję za info
  Pozdrawiam

  • Ula

   Mam zestaw MUM 54251 i wydaje mi się że miałoby to sens mieć też tą białą przystawkę do tarcz, bo jest ona niższa niż cubecutter, szybciej można ją umyć. Ja uzależniłabym to od ceny nie tej między zestawami ale tej ile trzebaby dołożyć za którąś z tych przystawek bo jak właśnie zobaczyłam to dokupienie przystawki Cubebutter to wydatek ponad 400zł nie wiem ile kosztuje ta biała przystawka bo nie mogę jej znaleźć. Ja bym na twoim miejscu kupiła model 54251 a w późnieszjym czasie dokupiła ewentualnie białą przystawkę.
   Co do kabla to u mnie nie jest to tak jak w np. odkurzaczu że automatycznie się zwija ale jest z tyłu “dziurka” schowek na kabel i jak się go tam delikanie wsuwa to wydaje się jakby on sie tam jakoś sprytnie zawijał :) Automatyczne zwijanie wogóle moim zdaniem nie jest tu potrzebne.
   Daj znać jakie rozwiązanie wybrałaś.
   pozdrawiam

 • Ewelin

  Przepraszam za błąd, ten wyższy model z przystawką do kostki to MUM 54251, a nie 54241

 • maria

  Ja też w sprawie krojenia w kostkę warzyw.
  Kupiłam MUM57860
  W zestawie mam przystawki do rozdrabniania warzyw ale nie w kostkę Jest część przypominającą zewnętrznie tę do cięcia warzyw w kostkę i nie wiem czy mam dokupić całą przystawkę do cięcia w kostkę czy tylko jej część. Co jeszcze mogłaby dokupić żeby się nie zdublować.

  Czy macie namiary na kogoś z kim można porozmawiać o robotach bosch. Informacja dołączona do urządzenia jest NIECZYTELNA (przynajmniej dla mnie) przygotowana do wszystkich typów robotów. Napisałam maila do bosch.pl ZERO REAKCJI. W sklepach stacjonarnych NIE WIELE WIEDZĄ o tych robotach. Pomocy.

 • Kasia

  Witam,
  nurtuje mnie pytanie, ponieważ zakupiłam parę dni temu tegoż samego robota i przy ubijaniu cisat mam wrażenie ze mieszadła nie zbierają spodu, czy jest na to jakis possób?

  • gruszka

   Kasiu nie bardzo umiem odpowiedzieć na to pytanie, bo u mnie taki problem nie występuje. Jedynie na początku mieszania muszę zgarnąć suche składniki ze ścianek.

 • Kasia

  Dziekuję za szybka odpowiedź, może jestem zbyt niecierpliwa i musze się troszkę oswoić z tym cudem:)

 • Ula

  Cześć, od 2 tygodni mam to cudo i jestem zachwycona. Bosch MUM 54251 to najciekawszy dla mnie zestaw z tym robotem.Są różne zestawy i rózne ceny dla mnie cuebecutter był ważny więc wybrałam ten.Przed zakupem długo szukałam odpowiedniego dla mnie sprzętu ale od początku podobały mi się mumki:) mimo tego obiektywnie badałam rynek i sprawdzałam oferty różnych producentów no i oczywiście opinie o nich. W końcu wybrałam tego mumka. Na moje potrzeby jest on idealny a cubecutter którego dostałam w zestawie jest genialny i skraca pracę przy krojeniu w kosteczkę do paru minutek.Bzium i gotowe :) Polecam go serdecznie.Nie wiem czy wolno mi napisać gdzie kupiłam żeby nie wyglądało na reklamę sklepu więc podam tylko ze wydałam 916,15 złoty – dla mnie cena wysoka ale warto było. pozdrawiam

 • Ewelin

  Witam

  Kupiłam jednak 54240 kilka dni temu. Właśnie skończyłam robić nim ciasto (średniej gęstości) i jestem ROZCZAROWANA!!! Użyłam tej potrójnej trzepaczki i bardzo kiepsko zbierała ciasto. Kilka razy musiałam użyć szpatułki, żeby zgarnąć ze ścianek to, czego trzepaczka nie dosięgała.
  Kiedy wygarniałam ciasto, okazało się, że na spodzie miski także nie zbiera, bo nadal była tam warstwa roztartego masła.
  Mam nadzieję, że to ja coś źle zrobiłam, bo jak nie to szlag mnie chyba trafi, jak to ma tak działać za 800zł!!!

 • Ewelin

  Cześć
  Wybrałam model 54240, a cuebecutter kupię później, żeby jednak mieć tę niższą białą przystawkę. Z tego co się orientowałam, to będzie to koszt 800 zł za MUM 54240 + 140zł za cuebecutter.

  Pozdrawiam

 • Kasia

  do Ewelin – rozwiązał się problem ze zbieraniem ciasta?

 • m.

  Co oznacza Tarcza do tarcia gruba w modelu MUM57860?

 • Monika

  A ja mam pytanie odnoście np robienia pesto? Czy jest tam funkcja malaksera? Bo jakoś nie mogę tego zaczaić a nie wiem czy wygodne jest robienie czegoś takiego w tym dużym kielichu?
  Będę wdzięczna za odpowiedź, ponieważ zastanawiam się nad kupnem tego robota.

  • gruszka

   Monika do pesto raczej tego robota nie polecam. W kielichu faktycznie robi się je dość niewygodnie i trzeba zbierać składniki ze ścianek, a niestety funkcji malaksera nie ma.

  • Piotr

   Jest malakser (“multimixer”): http://www.bosch-home.pl/store/product/Mikser/00572476. Oczywiście nie wymieniony na liście akcesoriów…

 • Monika

  dziękuje za szybką odpowiedź :) No to powiem że się zawiodłam…

 • Monika

  Jeszcze 1 pytanie. A za pomocą multi-miksera też nie da się tego zrobić?

 • m.

  Jakie tarcz niema MUM54720, które ma MUM57860.

  Tu jest chyba lista wszystkich akcesoriów które udało mi się znaleźć, ale nie wiem czy to się nie pokrywa…

  Rozdrabniacz do warzyw i owoców
  MUZ 5ER2 Misa ze stali szlachetnej
  Maszynka do mielenia mięsa
  Hak do zagniatania ciasta metalowy
  Dzbanek miksera z tworzywa sztucznego
  Końcówka do mieszania i ubijania
  MUZ 5ZP1 Wyciskarka do owoców cytrusowych
  Etui do przechowywania wyposażenia
  MUZ 5CC1 Przystawka do krojenia w równą kostkę
  MUZ 4AG1 Tarcza Julienne
  Tarcza do tarcia gruba
  Automatycznie zwijanie kabla
  00659889 Profesjonalne końcówki / Mieszadło
  MUZ 5KR1 Misa z tworzywa sztucznego
  MUZ 5EB2 Przystawka do lodów
  MUZ 5GM1 Młynek do zbóż
  MUZ 45SV1 Kształt do ciatek
  MUZ 45RV1 Nakładka do mielenia orzechów
  MUZ 45RS1 Tarcza do ziemniaków
  MUZ 45PS1 Tarcza do frytek
  MUZ 45LS1 Sitka do maszynki do mielenia mięsa
  MUZ 45KP1 Tarcza 2 strona, wiórki, plasterki
  MUZ 45FV1 Wyciskarka do musów
  MUZ 5FW1 Maszynka do mielenia mięsa
  Tarcza do ziemniaków
  Tarcza dwustronna do krojenia w plasterki (grube i drobne)
  Tarcza dwustronna- wiórki (grubo i drobno)
  Tarcza do tarcia drobnego

  Niestety opisy nie są jasne na stronie Bosch i w katalogach, brak numerów akcesoriów….

  • gruszka

   m. pytasz o dwa modele robota, podczas gdy recenzja dotyczy jeszcze innego z modeli. Niestety nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, powinieneś je skierować do kogoś z serwisu Bosch. Ja tylko recenzuję sprzęt, który posiadam :)

 • m.

  Witam,

  Dzięki za szybką odpowiedź, to napisz mi proszę jakie tarcze ma twój model 54240, a jakich brakuje z możliwych do dokupienia? Będę bardzo wdzięczny ;).

  • gruszka

   Wszystkie posiadane przeze mnie tarcze wymienione są w tekście. Natomiast lista dodatków jaka jest do dokupienia do tego modelu poniżej (taką rozpiskę dostałam w odpowiedzi z salonu):
   MUZ5ER2 Misa do mieszania
   MUZ5FW1 Maszynka do mięsa
   MUZ5MM1 Mikser
   MUZ5MX1 Mikser
   MUZ5ZP1 Wyciskarka do cytryn
   MUZ45AG1 Tarcza tnąca
   MUZ45FV1 Przystawka do wyciskania owoców
   MUZ45KP1 Tarcza tnąca
   MUZ45LS1 Sitka do maszynki
   MUZ45RS1 Tarcza trąca
   MUZ45PS1 Tarcza-frytki
   MUZ45RV1 Młynek / Tarka
   MUZ45SV1 Przystawka do wyciskania ciastek
   MUZ5KR1 Misa do mieszania
   MUZ5CC1 Przystawka do krojenia w kostkę
   MUZ5EB2 Maszynka do lodów
   MUZ5GM1 Młynek żarnowy

 • Malgosia

  Witam serdecznie genialna recencja I cudowne zdjecia! Mam jedno pytanko,jestem fanka sokow/koktajli z selera I marchewki.Czy poradzi sobie z him ten robot?serdecznosci!
  PS.Wesolych Swiat:)

 • Szadok

  tez mam mjego MUMa od kilku lat. I faktycznie pozostawia ciasto na brzegach misy . Przywykłam. Genialne do wyrabiania ciasta na pierogi i na drożdzowe. Troche jęczy przy wyrabianiu ale nic sie nie dzieje. Po stronie strat : uszkodzil mi sie plastik na końcu ślimaka w maszynce do miesa ( chory pomysł z tym plastikiem, jakby nie mogło być z metalu)- częśc zamienna 10 PLN , śmigiełko do tarek – część zamienna w serwisie chyba ok 15 PLN.
  Dokupilam tarcze do ziemniaków i słupeczków.
  Brakuje mi malaksera do pesto czy innych sosów, duży kubek sie zupelnie do tego nie nadaje. Za to do napojów super.
  Acha, maszynkę da sie zamontować w dwóch pozycjach. Ramię w górę i można mielić do misy. Z ramieniem w dół ustawiam tylko wtedy jak miele coś nieduzego.

  • maria

   Jaką przystawką robicie humus, pesto albo pastę z avokado?

   • gruszka

    W blenderze kielichowym.

    • maria

     W blenderze kielichowym doskonale miksuje się zupy i koktajle ale przy wszelkiego rodzaju pastach zupełnie nie zdaje egzaminu.

 • Kilka dni temu kupiłam MUM 54..?/nie pamiętam?/,ale nie umiem założyć maszynki do mielenia mięsa….ratunku….dzisiaj upiekłam sernik..,tempo ekspresowe…super…

  • gruszka

   hankaa, żeby założyć maszynkę do mięsa zegnij ramie robota do dołu, a potem odwróć go “tyłem do przodu”. To miejsce, gdzie normalnie mocuje się śmigiełka do mieszania, w tym ustawieniu jest miejscem, gdzie montujesz maszynkę.

 • Karola

  Mam podobny model tego robota. Mogła bys mi powiedzieć, czy kabel w nim chowa sie do końca? I czy on sie sam zwija? Bo u mnie ten kabel muszę tak jakby wpychac w ta dziureke a praktycznie i tak połowa zostaje nie schowana. Nie wiem czy to wada mojego robota i czy tak było od poczatku( bo nie pamietam)..
  A teraz muszę go reklamować ( przy drugim użyciu połamał mi sie ten plastik ( smigiełko) na który nakłada sie tarcze ścierające) i nie wiem czy wysyłać cały robot czy tylko ta cześć. Dzięki za odpowiedz.
  Pozdrawiam serdecznie

  • gruszka

   U mnie kabel się nie chowa. A zareklamować możesz tylko tę jedną część, chociaż na twoim miejscu dowiedziałabym się ile ta część kosztuje w serwisie – może się okazać, że taniej niż przesyłki pocztowe wyjdzie ci kupienie po prostu uszkodzonej części ;) U mnie tak było w przypadku złamanego plastiku w maszynce do mięsa.

 • Karola

  Dzięki za szybka odpowiedz.
  Na szczęście koszty wysyłki pokrywa sklep, wiec problemu nie bedzie.
  Pozdrawiam

 • Daniel

  Czy ktoś używał przystawki do lodów? Czy jest to prktyczny dodatek?Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób przygotowuje się w tym lody?

 • Kasia

  Witam,

  Jestem własnie przed decyzją zakupu tego robota. Rozważam dokupienie dodatkowych nakładek i tarcz. I tutaj moje pytanie… czy w standardzie dodana jest końcówka, którą zetrę marchew i jabłko na soczystą surówkę? Czy do tego właśnie będzie mi potrzebna końcówka do ziemniaków?

  • gruszka

   Kasiu w zestawie są tarcze do tarcia na wiórki. Tarcza do ziemniaków trze je na papkę.

   • Kasia

    Super, bardzo dziękuję za informację

 • Adzia

  Czy ktoś posiada i używa MUZ 45FV1 Wyciskarka do musów chcę kupi szczególnie do przecierów pomidorowych. Polecacie?

 • Marcin

  Witam,

  Czy ktoś korzysta z blednera kielichowego, bo mój chyba nie działa za bardzo, włączam i nie widzę żeby płyn/masa się kręciła, wyłączę włączę i kręci się, przestaje, hałas słychać, ale nie widać, żeby zawartość się obracała, ktoś ma podobne wrażenia, czy coś jest uszkodzone?

  • gruszka

   Marcin jeśli miksujesz coś gęstego, to czasami tak się dzieje (dookoła śmigiełek tworzy się przestrzeń i śmigła nie dosięgają do masy. Ale w przypadku płynów nie powinno być tego problemu.

 • maria

  Marcinie, jeśli chcesz zmiksować gęste pasty typu humus, pasta z avocado to kup sobie jakiś dobry BLENDER, MUM Boscha tego Ci NIE ZROBI.

 • kasia

  Jak oceniacie maszynke do mielenia mięsa, ja nie jestem zbyt zadowolona:(

  • gruszka

   Kasiu u mnie sprawdza się świetnie. Dokupiłam do niej dwa sitka o różnej średnicy oczek i są ok. Jedyne co mnie martwi to kiepska szczelność maszynki przez co przy mieleniu wilgotnych rzeczy zawsze sporo wycieka na blat :(

 • maria

  Nie do końca jestem zadowolona z mojego MUM-a 77..między innymi z tego, że pod maszynkę do mielenia mogę podłożyć co najwyżej głęboki talerz, co jest kłopotliwe przy mieleniu nieco większej ilości mięsa.

 • kasia

  Dziękuję, faktycznie wycieka tego trochę. Mam problem z zmieleniem nawet piersi z kurczaka wszytsko się czopuje;( Próbowałam już mniejsze ilości i mniejsze kawałki, ale mielenie dla mnie to udręka, może coś jeszcze źle robie…hmm

  • gruszka

   Kasiu upewnij się, że maszynka jest dobrze złożona (szczególnie czy ostrze, to przy sitku jest w odpowiednią stronę wsadzone). Ja kiedyś tak “mieliłam” mięso i owszem, szło, niby mieliło, ale topornie. Do tego stopnia topornie, że złamałam ten plastik łączący maszynkę z robotem.

 • Adzia

  Moja maszynka jest ok. Nic nie kapie, mieli dobrze. Kroję mięso, wg sugestii na forum w długie paski i nie mam żadnych problemów. Mielę też twaróg taki domowej produkcji i też wszystko idzie gładko. W przyszłym tygodniu mam zamiar wypróbować dokupioną końcówkę do przecierania pomidorów to zdam relację z jej działania.

 • Edyta

  No to ja też się skusiłam właśnie dzięki twojej recenzji. Dokupiłam sobie jeszcze to słynne mieszadło to ucierania, tarczę do ziemniaków, kształtkę do ciastek i dodatkową miskę wszystko według sugestii w komentarzach i teraz czekam z niecierpliwością na wysyłkę za cały zestaw zapłaciłam 1059,02 zł myślę że to nie dużo jak na tak wyposażonego robota. Zobaczymy jak będzie to wyglądało w praktyce

 • EDYTA

  a mam jeszcze jedno pytanie o ile dyskusja już nie wygasła… Czy mógłby mi ktoś napisać co najczęściej psuje się w tym robocie? Chciałabym dokupić kilka zapasowych części z racji tego że robot rusza ze mną w podróż do Norwegii

 • jb

  znam takie które robią lepsze lody niż ten bosch :)

  • gruszka

   Przystawki do lodów akurat jeszcze nie testowałam, choć planuję w przyszłości kupić – pewnie i tak okaże się lepsza niż moja badziewna maszynka do lodów, której używam do tej pory :)

 • Miłe panie podzielcie się waszymi doświadzeniami w robieniu MUM mem ciasta kruchego. Mam to urzadzenie już jakiś czas faktycznie jest niezastapione w robieniu ciasta drożdzowego,biszkoptowego czy na pierogi.Nie mam odwagi zrobić kruche ciasto, żadna z końcówek nie wydaje mi się właściwą.

  • gruszka

   Anna nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby kruche ciasto robić robotem. Masło powinno być twarde i krótko ugniatane, dlatego zawsze robię to ręcznie, przy pomocy specjalnego “noża” do kruchego ciasta.

  • Agnieszka

   Ja w moim mum robie ciasto kruche na jabłecznik i ciasteczka bardzo sobie chwalę,używam końcówke do zagniatania.

 • Ania

  Czy posiadając to cudowne urządzenie , powinno się mieć również robot ręczny ? Od zawsze miałam Zelmera z misą obrotową – zepsył się – i postanowiłam pójśc krok do przodu .Bosch kusi mnie ogromnie, ale jak robić ciasto, gdy trzeba również osobno ubić pianę ( w Zelmerze był osobny pojemnik ) ? Proszę o praktyczną poradę.

 • gruszka

  Aniu do boscha można dokupić dodatkowe miski. Ja oprócz robota mam też blender z funkcją trzepaczki, właśnie na takie sytuacje :)

 • https://www.youtube.com/watch?v=e9wcwLWjF3M Jest świety, poprostu jestem zachwycoa dziękuję za opinię.

  Tak mi dziś pierwszy raz miesza na najniższych obrotach!

 • Marcin

  Czy ta maszynka do mięsa potrzebuje jakiejś dodatkowej przystawki ?

  Bosch MUZ 5 FW 1

  • gruszka

   Maszynka jest przystawką do robota sama w sobie, więc nie do końca rozumiem pytanie. Ale jeśli dobrze kombinuję o co mogło Ci chodzić to nie, oprócz niej nie trzeba już dokupować niczego innego – zawiera wszystkie elementy pasujące do robota.

 • malenka

  Hej wspaniała stronka! chyba najlepszy opis tego robota bo producent sie niestety nie spisał w swej instrukcji….. Mam mum 57860 od kilku dni. Ogolnie ok, ale mam problem. Probowalam zmiksowac (w kielichu) zupke dla mojego niemowlaczka i troche pochodzil, a potem zaczela mi sie krecic koncowka do miksowania (i do mielenia miesa) i z blendowania nici. Dzis sprobowalam zblendowac owoce i ta sama sytuacja… Czytałam w komentarzach powyzej ze czasami sie tak dzieje jak jest zbyt gesto, ale z zupka to chyba nie powinien miec problemu? Czy ktos mial taki problem jak ja?

  • maria

   Też to przerabiałam. W tym wypadku (i nie tylko) MUM mnie zawiódł, jedyne rozwiązanie to kupić dobry blender i wtedy możesz robić gęste sosy z avocado, pasty typu tapenada, humus itp
   MUM 57860 ostatnio zawiódł mnie jeszcze dwukrotnie .
   1.Podczas mielenia sera “typu parmezan” za pomocą przystawki do rozdrabniania warzyw i specjalnej tarczy(w instrukcji zalecanej do sera parmezan) złamała mi się plastikowa część (koszt z przesyłką kilkadziesiąt zł:(
   2. Podczas krojenia surowych warzyw w kostkę za pomocą dokupionej do MUM-a przystawki uszkodziła się część z nożami i ta która się z nią łączy (brak możliwości rozdzielenia ich). Przesłałam do serwisu i czekam.
   Czy zakup MUM-a to był dobry pomysł? Mam wątpliwości

   • gruszka

    No cóż, jak to w przypadku sprzętów bywa – różni ludzie, różne doświadczenia. Recenzję pisałam 2 lata temu i od tamtej pory, poza wspominanymi przeze mnie przypadkami, służy mi świetnie. Ja obstaję więc jednak przy tym, że to dobry pomysł :)

 • elaTon

  Ach, no i znowu mam pytanie ;) Czy z tym sprzętem przygotuję szybko ciasto naleśnikowe? Czy lepiej zaopatrzyć się w stary, poczciwy mikser ręczny? Który własnie mi się spalił! :/ Będę wdzięczna za podpowiedz. :)

  • gruszka

   Maszyna ma blender kielichowy, do ciasta naleśnikowego jak znalazł :)

 • asia

  na stronie producenta pojawiły się nowe przystawki do mum 5

  • gruszka

   Asiu, które przystawki są nowe? Sprawdziłam, ale nie widzę nic, czego nie widziałabym wcześniej :)

 • Tomek

  mam pytanie

  Czy “MUZ45PS1 Tarcza-frytki” ma regulacje grubości ??

  • Tomek

   i jeszcze jedno czy “MUZ5CC1 Przystawka do krojenia w kostkę” można kroić gotowane warzywa na sałatkę warzywną tradycyjną ??

   • gruszka

    Tomku niestety nie posiadam tej przystawki, więc nie wiem :(

   • DeLi

    Tomku,
    Tak, może kroić zarówno gotowane, jak i surowe warzywa – ale gotowane powinny być twardawe (nie zupełnie rozgotowane), i zimne, a nawet schłodzone, aby były właśnie bardziej twarde do krojenia. Z kolei soczyste owoce powinny być kupione raczej mniej niż za bardzo dojrzałe, bo mogą za bardzo się rozbabrać przy krojeniu i puścić dużo soku.
    :)

 • asia

  Pojawiły się:
  – przystawka do robienia makaronu,
  – Multi zestaw TastyMoments 5 w 1 czyli Młynek, rozdrabniacz i blender wraz praktycznym rozwiązaniem do przechowywania ToGo (na który zbieram pieniążki bo jest drogi),
  – Multi młynek 3 w 1

  • gruszka

   Chyba ślepa jestem, bo nigdzie ich na stronie nie widzę :) “Pokaż mi palcem” plis :)

 • asia

  Ja mam przystawkę do krojenia w kostkę, jak najbardziej polecam właśnie do przygotowywania sałatki jarzynowej. Ułatwia i przyśpiesza pracę.

 • asia

  Oto adres:
  http://www.bosch-home.pl/produkty/drobny-sprzet-kuchenny/roboty-kuchenne/MUM54240.html?source=browse

  i proszę wejdź w akcesoria.

  Poza tym możesz poszukac także po symbolach:
  MUZ5PP1- dostawka do makaronu
  MUZ45XTM1 – Multi zestaw TastyMoments 5 w 1
  MUZ45XCG1 – Multi młynek 3 w 1

  (na stronie producenta kupic można tylko multi zestaw tastymoments, ale na innych stronach doszukalam się cen także dwóch pozostałych dostawek . Niestety ta do makaronu kosztuje ponad 400zł :(

  • gruszka

   Dziękuję! :)

  • y

   Polityka Boscha jest dziwna… Do mum5 można kupić pojedyncze przystawki do makaronu – BOSCH MUZ5NV1 do lasagne,MUZ5NV2 do tagliatelle i MUZ5NV3 do spagethi. Niestety na polskiej stronie o tym nie pisza. Pojedyncza przystawka to ponad 200pln.

 • basia

  Witam , zakupiłam sobie zeszłego tygodnia takiego robota i już mam go powoli dosyć bo co chcę go uruchomić to czerwone światełko cięgle mruga.Proszę o radę.

  • Basiu czerwona lampka oznacza, że któryś z elementów jest źle założony ALBO (to, o czym ja na początku zawsze zapominałam), to że nieużywane otwory muszą być pozamykane zaślepkami (czyli np. jeśli używasz przystawkę do szatkowania, to trzeba pamiętać, żeby zaślepka od blendera kielichowego była zamknięta).

 • Kasia

  Ja również dziękuję za ten opis. M.in. dzięki niemu jestem od niedawna posiadaczką MUM 57860 – i nie tylko ze względu na pochwały ale i krytykę, wiedziałam czego się spodziewać. No i na razie niepokoi mnie tylko maszynka do mięsa bo u mnie kapała, poobserwuję kolejnym razem i ewentualnie zgłoszę problem.
  Mieszadła świetnie zbierają, robiłam i półkruche ciasta i drożdżowe. Nic się nie trzęsło. Podobnie jak Pani nie cierpię gnieść ciast i głównie dlatego chciałam kupić coś co podoła temu zadaniu.
  Instrukcja obsługi faktycznie pozostawia wiele do życzenia, dobrze że mąż pod ręką bo miałabym problem z zamontowaniem maszynki. Maszynka montowana nisko, szkoda, że nie można podstawić pod nią miski, ale wiedziałam że tak będzie. Nie jest to wielka przeszkoda w użytkowaniu domowym..
  Podsumowując – nie jest to produkt bez wad ale ja go szczerze kocham – jak w życiu – pomimo tych wad ;o)
  Mam nadzieję, że tak zostanie.

 • Tomasz

  Tarczka na plasterki jast mało wytrzymała, śłaby materiał. pękła na gwarancji.
  Servis AGD Euro sugeruje, że sam połamał, gwaeancji nie podlega i można sobie kupić u nich za ponad 50 zł.

 • Tomasz

  Tarcze są złej jakoći,powstaje uszkodzenie meczniczne. Servis AGD RTV Euro nie uznaje gwarancji, sugeruje, że to sam połamał i proponuje kupno i nich nowej tarczki za ponad 50 zł.

  • Kasia

   U mnie na razie nic się nie zniszczyło. Do tarcia mam inne zastrzeżenia – w zestawie są albo bardzo duże albo bardzo małe oczka więc za mną pierwszy zakup uzupełniający – średnia tarka. I sporo resztek warzyw mi zostaje pomiędzy pokrywką a tarczą, a może coś nie tak robię i ktoś może coś poradzić?
   Po dłuższym użytkowaniu wychodzą małe wady, wciąż się siebie uczymy i docieramy ;o) Np. przy zagniataniu hakiem czasem całe ciasto przywiera do do niego i się tylko kręci ale wystarczy na chwilę zwiększyć mocno obroty i dalej się ładnie wyrabia.
   Wciąż uważam że było warto, badzo pomógł w świątecznym gotowaniu.

 • Megi

  Mam pytanie, czy jest opcja ciecia ziół (np bazylia)? Zastanawiam sie nad mum57860 lub 54251

 • pomocny

  miski kosztuja 17euro plastikowe i ponad 50 za metalowa, ale uwaga, jak ktoras ma meza albo chlopaka :) to wystarczy wcisnac na stale tester magnesowy w podstawie robota i wtedy mozna podstawic kazda miske czy talerz…

  • Sylwia

   a jak wciska się ten tester magnesowy? i czy wystarczy tylko w momencie umieszczania innej miski?

 • Sylwia

  Witam, od kilku dni posiadam Bosch mum 54251. Kupując nie zauważyłam, że
  nie ma noża. Dodatkowo multi mikser kosztuje około 300 zł. Zastanawiam
  się, czy koniecznie ta część jest mi niezbędna. Stąd mam prośbę o
  odpowiedzi na moje kilka pytań. Czy hak poradzi sobie z kruchym ciastem
  na tartę. Która z końcówek z zestawu, czy tarek poradzi sobie ze
  zmieleniem migdałów. Czy ktoś może nim zrobił masło orzechowe?

  • DeLi

   Dołączam się do pytań. Skoro zestaw MUZ45XTM1 pasuje zarówno do 5, jak i do XL/8, to przecież musi gdzieś być takie samo wejście? Pani na infolinii niestety nie udzieliła mi odpowiedzi. Gdyby tak było, może można zastosować blender szklany z serii 8? Natomiast pani była zupełnie pewna, że zestaw Pasta Passion dla MUMXL…/MUM8… nie będzie pasował do MUM5…

   Rozważam kupno multimiksera MUZ5MM1 – czy dobrze się sprawuje? Chodzi mi o funkcję siekania produktów na zasadzie food processor – jak blender, tylko ostrze jest inne. Jestem ciekawa opinii. Dziękuję :)

 • Misiek

  W recenzji jest napisane że wszystkie elementy można myć w zmywarce. Otóż nie można!!! Nie polecam mycia maszynki do mięsa w zmywarce, tabletki powodują natychmiastową korozję. Nie dość że sama maszynka robi się brzydka i czarna, i wymaga dokładnego ręcznego umycia, to jeszcze zafajdana zostaje cała zmywarka! Ktoś chyba tego nie przemyślał.
  Z innych wad – ktoś napisał że ubicie jednego jajka dla MUM-5 to nie problem. To niestety nie prawda. Mikser znacznie lepiej sobie radzi z większą ilością produktu, małe są ledwo dotykane przez śmigło.

  • Co do mycia w zmywarce, to napisałam, że “poszczególne” części, a nie “wszystkie” :) Maszynka faktycznie może źle znosić mycie w zmywarce, gdyż jako jedyna nie jest wykonana z nierdzewnej stali. Natomiast w kwestii białka – ja problemu z ubiciem jednego białka nie miałam, ale w komentarzach wcześniej niektórzy pisali, że u nich mieszadłu układa się w misie inaczej (np. szura o brzeg miski) – może to też wina różnic w produktach?

 • Paulina

  Czesc – mozesz podpowiedziec jak dokladnie skladasz maszynke do miesa?

  • jaga

   Po prawie dwóch latach użytkowania tego urządzenia mogę wiele na jego
   temat napisać. Przez pierwsze miesiące zachwytom nie było końca. To była
   miłość! Wszystko mi pasowało, a nawet jeśli nie to udawałam, że jest
   inaczej. Z czasem emocje opadły i drobiazgi na które wcześniej
   przymykałam oko zaczęły mi przeszkadzać. Po kolei: Całość zajmuje sporo
   miejsca. Wszystko potwornie delikatne i cały czas drże żeby mi coś nie
   spadło i sie nie połamało. Popychacz przy pierwszym zetknięciu z ziemią
   połamał się doszczętnie. Po dwóch latach niemal całkowicie starły się
   napisy na pokrętle (za tą cenę?) Standardowo, chyba jak większości,
   przeszkadza mi zbyt nisko osadzona maszynka do mięsa. Wyciskacz do
   cytrusów daje radę ale nie można przyciskać zbyt mocno bo ramię będzie
   się uginać. Fajny pomysł z krojeniem w kostkę, ale składania i mycia
   przy tym sporo. Poza tym denerwuje mnie, że po tarciu czy krojeniu
   zostają niezużyte spore części warzyw oraz rozmiar (wysokość) złożonego
   sprzętu do krojenia. Blender…jest ok choć wiadomo szklany kielich
   byłby lepszy. Ale widziały gały co brały. Mikser jest super. Wyrabia
   wszystko jak trzeba i prawdę mówiąc gdybym miała kupić sprzęt jeszcze
   raz to byłby to tylko mikser. Całą resztę wolałabym jako osobne sprzęty i
   podejrzewam, że zajęłyby tyle samo miejsca a jakość byłaby lepsza. No i oczywiście brak multimiksera TO DLA MNIE BARDZO DUŻY MINUS. Jako osobny sprzet kosztuje chyba coś koło 300 zł SZOK!

   Jestem w posiadaniu
   nakładki do maszynki do robienia soków i wszystko byłoby ekstra gdyby
   nie mały szczegół. Podczas robienia przecieru pomidorowego robot
   trzasnął, zakopcił się a potem pozostał już tylko smród. Okazało się, że
   sok pomidorowy dostał się do silnika w ramieniu i go zalał. Zabawne
   prawda? :) Też wydawało mi się to nieprawdopodobne. Historia i
   korespondencja z serwisem była długa. Mimo, że awaria nie miałą prawa
   się wydarzyć bo wszystko (moim zdaniem) powinno być tak skonstruowane
   aby podczas pracy nie zalać silnika, serwis spisał się wzorowo zaznaczając, że kolejny raz wymiana będzie na mój
   koszt (jakieś 400 zł). I co? Mam mikser, a nie mogę robić przecierów!
   Podsumowując. Nadal kocham mojego Boscha choć nie tak mocno jak bym tego
   chciała. Za te pieniądza oczekiwałam, że nas związek będzie mniej
   nerwowy.

   • Odniosę się do Twoich uwag dzieląc się moim doświadczeniem:
    – co do delikatności nie bardzo mogę się zgodzić – nie specjalnie delikatnie obchodzę się z moim sprzętem i jak dotąd nic się nie połamało. Z drugiej strony nie taka jego rola, żeby był wytrzymały na upadki z wysokości – to normalne, że jak coś spada, to się psuje. Wątpię by którykolwiek inny sprzęt mógł się poszczycić taką odpornością.
    – zgadzam się, że całość zajmuje sporo miejsca, bo i elementów jest sporo. Ale faktycznie kompaktowość i metody przechowywania mogłyby być lepiej przemyślane.
    – umieszczenie maszynki nie jest dla mnie dużym problemem, ale mogłaby być ciut wyżej – na pewno by to nie zaszkodziło :)
    – z wyciskacza nie korzystam, przystawki do krojenia w kostkę, ani maszynki do soków nie posiadam – tu się nie wypowiem
    – ja akurat cenę w stosunku do jakości uważam za ok. Za tą cenę nie mam dużych powodów do narzekań, ale wiadomo, że gdybym była gotowa wydać więcej (dużo więcej) to postawiłabym na lepsza jakość i… KitchenAida ;) Niestety Kiciuś to dla mnie wciąż bariera finansowa (bolałoby mnie serce, gdybym na każdą kolejną przystawkę musiała wydawać po kilkaset złotych).

 • Aga

  Czy można nim posiekać np. cebule albo orzechy?

 • Żaneta

  Hej, czy blender daje radę jeżeli do koktajli chcemy dodać np surową marchew czy buraka?

  • gruszka

   Rozdrobnić rozdrobni, ale nie będzie to zmiksowane na gładko. Szczerze mówiąc jeszcze nie spotkałam się z blenderem który by temu zadaniu podołał w przypadku surowych warzyw…

 • Bar bara

  Ja posiadam mniej znana firme robota kuchennego cobbo thermo plus i jest bardzo solidny,mozna odczuc ze materialy z ktorych jest zrobiony nie sa kiepskiej jakosci.

 • Lama

  Pisze Pani: “dawać radę nie tylko z dużymi, ale też z bardzo małymi ilościami produktów np. przy ubijaniu jednego białka”
  Czy daje radę ubić jedno białko? Bo ja właśnie wypróbowałam i nie udało mi się ubić piany nie tylko z jednego, ale i z dwóch białek, ani zmieszać ciasta na naleśniki bez interwencji ręcznej (trzeba było zgarnąć mąkę z dna). Ciasto drożdżowe na bułki wyszło ok, bez ręcznej interwencji, więc jestem trochę zawiedziona, że reszta zawiodła.