migdałowy sernik z rabarbarem

Trochę późno w tym roku, ale nie byłabym sobą, gdybym nie dodała choć jednego przepisu z rabarbarem, póki trwa sezon! A Dzień Ojca to świetna okazja do tego, by podsunąć Wam przepis na pyszne ciacho. Co prawda mój tatul mieszka za daleko, bym miała okazję go poczęstować, ale zjem myśląc o nim – liczy się? ;)

migdałowy sernik z rabarbarem

Składniki:

Na spód:
- 250 g owsianych ciasteczek
- 30 g płatków migdałowych
- 120 g masła

Na sernik:
- 1 kg sera twarogowego w wiaderku (7-10% tłuszczu)
- 5 jajek
- 200 g cukru
- 50 g mąki
- 1 laska wanilii
- 80 ml śmietany 30%
- kilka kropel ekstraktu migdałowego

Na rabarbarową polewę:
- 300 g dojrzałego rabarbaru
- 100 ml syropu klonowego
- 50 ml wody
- ziarenka z ½ laski wanilii

Na bezę:
- 1 białko
- 50 g drobnego cukru
- 1 łyżka wody

Ciasteczka i migdały kruszymy przy pomocy blendera na pył. Masło rozpuszczamy, dodajemy do ciasteczek i łączymy razem. Uzyskaną masą z ciasteczek wyklejamy dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.

Ser ucieramy z cukrem. Dodajemy mąkę, a następnie wbijamy po jednym jajku. Po wbiciu każdego jajka miksujemy do całkowitego połączenia składników. Następnie dodajemy śmietankę i ponownie całość miksujemy. Na koniec dodajemy ziarna wanilli i łączymy dokładnie z masą. Płynną masę wlewamy do tortownicy.

Sernik wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Po 15 minutach zmniejszamy temperaturę do 140 stopni i pieczemy około 60-75 minut. Gdy wierzch zacznie się rumienić, wyjmujemy sernik i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Rabarbar myjemy, osuszamy i kroimy w plasterki. Przekładamy do garnka, dodajemy pozostałe składniki i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy, aż rabarbar zmięknie. Studzimy. Całość blendujemy, aż uzyskamy jednolitą masę. Studzimy.

Na ostudzony sernik nakładamy zimną masę rabararową.

Białko ubijamy na sztywno. W garnuszku łączymy drobny cukier z wodą. Podgrzewamy, nie mieszając, aż cukier się rozpuści. Następnie, stale ubijając dodajemy gorący syrop cukrowy do białka. Całość miksujemy, aż bez nabierze sztywnej konsystencji.

Krem bezowy przekładamy do rękawa cukierniczego i dekorujemy wierzch sernika wedle uznania. Przy pomocy palnika opiekamy delikatnie wierzch bezy (nie za bardzo, aby go nie spalić). Dokładamy kilka truskawek i gotowe!

Smacznego wszystkim tatom (i nie tylko!) życzy Gruszka z Fartuszka! :)